مهارت مهاجرت

مهارت مهاجرت

واژه مهاجرت برای خیلی افراد جذاب است ، اینکه به دلایل مختلفی از موقعیت فعلی و مختصاتی که در آن هستند ناراضی هستند و خواهان رفتن به یک موقعیت جدید هستند . اما آنچه همه ما می دانیم این است که این مهاجرت به این سادگی ها هم نیست . افراد بسیاری هستند که وقتی داستان رنج و مصائب این موضوع را می شنوند، منصرف می شوند و ترجیح می دهند حال بد فعلی را تحمل کنند و به این درد و رنج تن نمی دهند .

اما کسی که واقعا خواهان تغییر باشد و شرایط فعلی برایش غیر قابل تحمل  ، از صمیم جان این رنج ها را می پذیرد و مسیر را انتخاب می کند .

 به دلیل اینکه تخصص من در حوزه بهبود فردی است ، امروز می خواهم در خصوص مهاجرت از حال بد به حال خوب برایتان بنویسم . اگر می خواهید در شرایط سخت و دشوار زندگی و موقعیت هایی که آنها را نمی پسندید به موقعیت مطلوب مهاجرت کنید ، لطفا برای این سفر بلیط تهیه نمایید.

داستان آغاز این مقاله هم مثل اکثر مطالبم ، ناشی از یک حکایت واقعی است . امروز در یک دوره آموزشی بودم و حال بد یکی از دوستانم مرا به این فکر واداشت تا در ساعت استراحت انتخاب کنم که به جای صرف نهار ، غذایی لذیذ برای روح شما و خودم طبخ کنم و از این بابت بسیار خرسندم . هرچند اگر شما با استایل من آشنا باشید و من را از نزدیک دیده باشید ، گذشتن از نهار و وقت گذاشتن برای این مقاله شبیه یک داستان تخیلی خواهد بود ولی واقعا نگارش این مطلب حال مرا بهتر می کند و این انتخاب من است .(البته صادقانه وسط نوشتن شارژ لب تابم تموم شد و توفیق اجباری نصیبم شد تا نهارم رو بخورم )

محمد صابری

 

خیلی ها در طول زندگی به علل مختلفی حالشان بد می شود ؛ این حال بد می تواند ناشی از یک مکالمه باشد یا یک خبر بد یا هر موضوع دیگری که خودمان برای آن کلی مثال در دنیای واقعی خواهیم داشت . با وجود اینکه وقوع این حال معمولا اجتناب ناپذیر است ؛ اما اینکه ما از این حال بد به سوی حال خوب برویم کاملا در اختیار ماست . حالا با هم مرور کنیم که در این وضعیت چطور می توانیم مقدمات مهاجرت خود را آماده نمائیم .

1_ آگاهی و مرور با خود

ما معمولا در پیشامد ها و وقوع حال بد ، قدرت انتخاب نداریم ؛ اما به خوبی می توانیم با یک تصمیم درست حال خود را بهبود ببخشیم . در مرحله اول پیشنهاد می کنم به صورت شفاف و بدون قضاوت یک بار برای خودتان واقعه را مرور کنید . این مشاهده باید خالی از هرگونه رای شخصی باشد و به صورت بی طرفانه فقط راوی این داستان باشیم . در این مرحله ابدا نیاز نیست به علل وقوع و مقصر ها فکر کنید و فقط مرور اولیه مشکل بسیار به ما در این زمینه کمک خواهد کرد . این کار در مراحل بعد به ما کمک می کند که چطور بهترین تصمیم را بگیریم . 

مشاهده محمد صابری

2_ یک سوال خوب بپرس

به راستی نه فقط در این مساله بلکه در اکثر مشکلات زندگی یک سوال خوب و هوشمندانه می تواند مسیر را برای ما تغییر دهد . این سوال باید در راستای حل مشکل باشد و نه پیدا کردن مقصر ! خاطرم هست چند وقت پیش با یکی از دوستانم قرار بود بریم کوه . صبح جمعه من بیدار شدم و همه وسائل روآماده کردم و راس ساعت مقرر توی محل مورد نظر منتظر بودم ؛ حدود 30 دقیقه گذشت و دیدم نیومد. تلفن رو برداشتم و بعد از تماس دیدم با صدای خواب آلود گفت من خوابم میاد و نمیام !!! چند لحظه خودتون رو جای من تصور کنید ، انصافاً حال خوبی نبود . 

وفای به عهد

اما من تصمیم گرفتم یک بار مراحل مشاهده و سوال رو با خودم مرور کنم . امروز قرار بود با دوستم تفریح کنیم و اون نیومد . الان من اینجام و دو تا راه دارم ، یا برگردم خونه که حالم قطعا بهتر از این نمیشه و یا اینکه امروز رو به تنهایی به کوه برم و ازش لذت ببرم . راستی چه کار کنم که این حال بدم خوب بشه ؟ 

انصافا خیلی وقت ها به همین سادگی میشه حال خودمون رو خوب کنیم . جای شما خالی من اون روز خودم تنها رفتم کوه و با یه گروه تفریحی بی نظیر به نام نشاط آشنا شدم و خیلی خیلی به من خوش گذشت .  با مرر زمان می تونیم با تفکر سوالی از بسیاری از رنج ها گذر کنیم . فقط کافیه از خودمون یه سوال خوب و به جا بپرسیم که با کمی تمرین امکان پذیر میشه .

3_ جدول تی T یا swot

اما در مواردی هم موضوع کمی پیچیده تره و ما علاوه بر مشاهده و تفکر سوالی نیاز به یک آنالیز دقیق تر داریم . جدول تی یا جدول مقایسه مزایا و معایب ، به ما کمک می کند که در مورد هر تصمیمی به مزایا و معایب آن به خوبی نگاه کنیم . این جدول ،  دید بسیار خوبی از زوایای یک کار به ما ارائه می کند و کمک می کند تا ما بتوانیم مهاجرت موفق تری داشته باشیم.

در شرایطی که حال ما به هر دلیلی بد است این روش در کنار مشاهده به ما کمک می کند تا که بفهمیم اگر در شرایط فعلی بمانیم چه چیزی به دست می آوریم و چه چیزهایی از دست خواهیم داد.نوع پیشرفته تری از این جدول هم هست که در کنار مزایا و معایب می توانیم فرصت ها و تهدیدهای یک انتخاب را هم بنویسیم.

جدول مقایسه

اول مقاله گفتم که دوست من به دلیلی اون روز سر کلاس حالش خوب نبود و اگر لحظه ای تامل می کرد متوجه می شد که ادامه دادن به این حال بد مانع تفکر درست در او خواهد شد . از طرفی این حال ،  مانع از آن می شود که به درستی به مباحث کلاس توجه کند و در کل این انتخاب به نفع او نخواهد بود ؛ اون روز به دلیل همین حال بد کلاس رو ترک کرد و کلی از مباحث رو از دست داد .

در تمام اوقاتی که حال ما بد می شود این انتخاب با ماست و می توانیم با کشیدن جدول تی و مشاهده منافع و مشکلات باقی ماندن در حال بد به یک مهاجرت شیرین فکر کنیم و از آن لذت ببریم. اینجاست که یاد جمله دوست داشتنی ویلیام گلسر می افتم که میگه هر انتخابی مشکلات خودش رو داره و چقدر این جمله زیبا و پرکاربرده . 

4_ عوض کردن فرکانس ذهنی 

یکی دیگر از راه هایی که به ما کمک می کند در شرایط بد بلیط این سفر را بدست آوریم عوض کردن حال فعلی و تغییر فرکانس ذهنمان است . مثلا قدم زدن ، تماس با یک دوست خوب  و انجام یک کار مورد علاقه  ، هرکدام در موقعیتی می تواند ما را در این مسیر کمک کند . 

عوض کردن کانال محمد صابری

همه ما در دوران تحصیلی دانش آموزانی را دیده ایم، برای اینکه 19 گرفته اند تمام مسیر خانه را گریه کرده اند . وقطعا امروز اگر از آن ها بپرسیم که نظرشان راجع به آن موضوع چیست به این سوال و آن رفتار خواهند خندید . خیلی اوقات ما در شرایطی ،  یک شکست یا اتفاق را برای خودمان بسیار بزرگ می کنیم و حال خودمان را بد می کنیم . در این حال باید به خودمان گوشزد کنیم که این موضوع چند سال دیگر هم برای ما این قدر مهم خواهد بود ؟!!

من خودم معمولا در این حالت قدم میزنم ، به موسیقی مورد علاقه ام گوش میدهم و خودم را به یک لیوان چای توی پارک مهمان می کنم .هرچه قدر مهربون تر بشید ، حالتون بهتر میشه ! مثلا برید پارک و به گربه ها یا پرنده ها کمی غذا بدید ؛ قول میدم حالمون بهتر میشه .

حال خوب محمد صابری

خیلی وقت ها با همین راهکارهای به ظاهر ساده می تونیم حال دلمون رو خوب کنیم و از زندگی بیشتر لذت ببریم . یادمون باشه همه انسان ها در طول روز مثل ما 24 ساعت زمان دارند ؛ فقط انتخاب هاشون اون ها رو با هم متفاوت می کنه . 

خوشحال میشم بتونم مطالب مفید و کاربردی بیشتری رو با شما به اشتراک بگذارم . لطفا من رو توی این مسیر با نظرات خوبتون کمک کنید . حال دلتون خوب ، محمد صابری .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *