لطفا کتاب نخوانید !!!

با نام مهربان بی همتا 

لطفا کتاب نخوانید ؟!!

این خواسته قلبی من است ، اگر قرار است به آنچه می خوانیم فکر نکنیم ، و افکار خوشمزه و شیرین  را در  زندگی حل نکنیم و از طعم بی نظیر آن لذت نبریم ، پس لطفا بیائید به هم قول بدهیم که دیگر مطالعه نکنیم.باور بفرمائید زمانی را که برای مطالعه این مقاله می گذارید می توانید کلی کار دیگر کنید ، از تلویزیون و برنامه های مورد علاقه تان  لذت ببرید ، قدم بزنید ، به موسیقی دلخواهتان گوش دهید و یا برای استراحت بیشتر به رختخواب بروید ؛ اما من توصیه می کنم این مقاله را تا انتها بخوانید و راه خوش طعم کردن زندگی را با چاشنی مطالعه بیاموزید . طعم زندگی تان عسل ، با من همراه باشید . 

انسان هر رفتاری را در زندگی از خود بروز می دهد ، ناشی از یک نیاز درونی در اوست . به عبارتی اگر ما آب می نوشیم می خواهیم نیاز تشنگی خود را برطرف کنیم و اگر با خانواده به سفر می رویم ، استراحت ، لذت و رضایت از زندگی  از مهمترین نیازهایی است که می خواهیم با این رفتار به آنها برسیم .

حالا باید با توجه به این مطلب به این فکر کنیم که چرا نمی توانیم با مطالعه ،  ارتباط خوبی برقرار کنیم ؟ من در اینجا سهم عمده ای از این مطلب را در نوشته هایی میدانم که انگیزه خواندن را در مخاطب برآورده نمی کنند ؛ نوشته هایی که هرچند بعضاً از دید علمی دارای محتوای بسیار ارزنده ای هم هستند اما نمی توانند برای مخاطب جذابیتی داشته باشند تا به مطالعه آن بپردازند ؛ دلیل عمده مطالعات عمیق تلگرامی در این روزها همین جذابیت است که اکثر افراد جامعه به آن جذب شده اند .

اکثر ما کتاب خواندن را فقط در محیط تحصیل تجربه کرده ایم ، این رفتار ما اغلب ناشی از نیاز ما در به دست آوردن نمره پایان ترم بوده و بس . اینجاست که بر خودم لازم میدونم از شما تشکر ویژه ای داشته باشم به این سبب که این مقاله را برای مطالعه انتخاب کرده اید امیدوارم برایتان مفید باشد .در ادامه می خواهیم ببینیم که اصول مطالعه چیست و چگونه می توانیم از مطالعه های خود بیشترین استفاده را بنمائیم .

برای دسته بندی موضوعات و مشخص شدن سرفصل ها از 6 گام برای این مقاله بهره می بریم :

گام اول : تصمیم واقعی برای بهبود 

گام اول برای هر اقدامی خواستن است ، آن هم خواستنی از صمیم دل . اگر به ریشه بعضی رفتارها کمی بیشتر فکر کنیم متوجه می شویم که انسان وقتی نسبت به موضوعی به صورت واقعی علاقه داشته باشد ، به هر قیمتی آن را انجام می دهد . ما باید هنگام مطالعه یک مقاله در خصوص شیوه های افزایش دانش مالی به این فکر کنیم که آیااین مقاله و این موضوع برای من مفید است ، آیا من به مطالب این نوشته نیاز دارم و آیا این مطلب راه حلی برای بهبود من ارائه می کند یا نه ؟

اگر پاسخ به این سوالات را مثبت دادیم ، آنگاه باید تصمیم بگیریم به مطالب و راه کارهای مطالبی که میخوانیم عمل کنیم ، این آغازی شیرین برای بهبود است . خواه این بهبود در کسب و کار باشد یا روابطی که با خانواده ایجاد می کنیم و یا هر موضوع دیگری که برای ما جذاب است .

محمد صابری خواستن

گام دوم : ابتدا مرور سریع فصل ها و محتوای کلی کتاب 

پیش از این گفتیم که ک مطلب در صورتی افتخار این را پیدا می کند که شما آن را مطالعه کنید که بتواند نظر شما را جلب نماید . وقتی که ما می خواهیم یک کتاب را مطالعه کنیم ، خوب است ابتدا یک بار تمام سرفصل ها را ببینیم و کلیت کتاب را به صورت اجمالی مرور کنیم . این کار دو حسن عمده خواهد داشت . یکی اینکه ما با نکات کلی و سرفصل های کتاب آشنا می شویم و سیر کلی کتاب برای ما مرور می شود و هم ذهن ما برای شروع آماده تر می شود . پس بنابر این خوب است پیش از شروع مطالعه یک بار کل مطالب را به صورت سطحی مرور کنیم . پیشنهاد می کنم از همین الان سعی کنید به آنچه می آموزید عمل کنید و این مقاله را یک بار تا پائین مرور کنید . 

محمد صابری مرور مطالب گام سوم : خواندن با رویکرد عمل گرایانه 

اگر یادمان باشد در سر آغاز همین مطلب به این نکته اشاره کردیم که مطالعه باید با اقدام همراه باشد ؛ اگر مطالعات ما با عمل کردن توأم نشوند آنگاه شبیه به یک لوح فشرده حاوی چند صد عنوان کتاب خواهیم شد و این خیلی جالب نیست . اما راهکاری که در اینجا برای این موضوع مطرح می کنیم این است که در هر قسمت کتاب وقتی که موضوعی مطرح می شود بایستی ذهن خود را به این سوال  واداریم که :

این مطلب را در کجای زندگی می توانم به کار بندم ؟

به عنوان مثال وقتی که در کتابی با موضوع روانشناسی رفتار ، به این نکته پی میبریم که افراد معمولا از غافلگیر شدن با یک هدیه خوشحال می شوند ، به این فکر کنیم که چه طور می توانیم این ترفند را در روابط خود پر رنگ تر کنیم و بلافاصله برای این مطلب یک اقدام تعریف کنیم . به عنوان مثال در گوشه ای یادداشت کنیم که :

امروز در مسیر برگشت برای فرزندانم یک مداد تراش فانتزی و برای همسرانم یک شاخه گل خواهم خرید . ببخشید اشتباه تایپی بود خیلی جدی نگیرید 🙂 باور بفرمائید که با همین هدیه های به ظاهر ساده و ارزان می توانیم تاثیرات بی نظیری را بر کیفیت زندگی خود بگذاریم . 

گام چهارم : نشانه گذاری قسمت های مهم 

همه ما بارها لذت یک جمله در میان انبوه کلمات را تجربه کرده ایم . گاهی اوقات برای من پیش آمده که از خواندن یک جمله چنان لذت برده ام که مپرس ! مثلا همین چند وقت پیش مشغول مطالعه بودم که نا گاه به این بیت از حامد عزیز رسیدم : 

محمد صابری وصال

انقدر این بیت زیبا و دلنشین بود که همانجا پستی در اینستاگرام با موضوع وصال قرار دادم و با دوستانم به اشتراک گذاشتم . پس از آن هم برای خودم اقدام تعریف کردم و با خط ناخوش صابری! ، این بیت را نوشتم و بر دیوار اتاقم نصب نمودم تا با دیدنش حس خوب آن لحظه برای من تکرار شود . به همین راحتی ! دیدیم که از مطالعه یک بیت شعر هم می توانیم برای خود اقدام تعریف کنیم . کافی است ذهن را به این کار عادت دهیم .

متاسفانه تفکر غلطی در ذهن اغلب ما نقش بسته است که باید کتاب را تمیز مطالعه کنیم ، هرچند که این هم روشی است ؛ اما پیشنهاد می کنم هنگام مطالعه کتاب (البته اگر مالک آن هستید ) زیر نکات مهم خط بکشید ، بر روی مطالب حاشیه بنویسید و اگر نقدی بر مطلب دارید و یا سوالی در مورد آن چه می خوانید برایتان پیش آمده ، حتما آن ها را در همان صفحه یادداشت کنید. این کار به فهم بهتر و بیشتر مطالب به شما کمک خواهد کرد . 

گام پنجم : ثبت دستاوردهای مثبت 

وقتی که ما از یک رفتار ، نتیجه مثبتی گرفتیم ، خوب است که آن را در گوشه ای ثبت و ضبط نمائیم . این کار دو فایده مهم دارد . اول اینکه هر زمان ذهنمان مکدر و آشفته بود و یا خدای ناکرده حال دلمان خوب نبود ، می توانیم به دستاوردهای مثبت خود در زندگی رجوع کنیم و با یادآوری آنها حال خود را به حال خوب سوق دهیم . 

فایده دوم این کار این است که اگر دستاوردهای مهم را در گوشه ای یادداشت کنیم ، به مرور زمان یک کتاب کار کامل در خصوص رفتارهای مثبت و نتایج آن خواهیم داشت و این کتاب ، به مانند یک راهنما ، به ما در ایجاد و تکرار رفتارهای صحیح و کاربردی در زندگی ، کمک خواهد کرد . 

گام آخر : مرور و تهیه چکیده 

تا اینجا آموختیم که وقتی یک مطلب جذاب برای مطالعه انتخاب کردیم باید حواسمان باشد که از چند چیز نباید غافل شویم ؛ نخست اینکه برای بهبود خود در زندگی و جایگزینی رفتارهای اثر بخش تر در زندگی مصمم باشیم ، پس از آن یک بار محتوای کلی کتاب را مرور کنیم ، سپس با رویکرد عمل گرایانه در هر مرحله با هر نکته ای که می آموزیم یک اقدام برای خودمان تعریف کنیم و با نشانه گذاری قسمت های مهم مطلب ، به دستاوردهای شیرینی دست پیدا کنیم . 

امادر مرحله آخر ، پیشنهاد می کنم که یک بار از ابتدا کتاب را مرور کنید ، مخصوصاً آن مطالبی که زیر آن را خط کشیده اید و علامت گذاری کرده اید . پس از آن چکیده هر فصل را بنویسید و همه را در یک صفحه جمع کنید . من خودم معمولا در یکی از صفحات پایانی کتاب این کار را انجام می دهم و خلاصه مطالب را به شیوه ماید مپ در یک صفحه ترسیم می کنم . حتما در آینده نزدیک شیوه مایند مپ و مزایای آن را برای دوستانم توضیح خواهم داد .  این طور هر وقت بخواهم می توانم با مرور همان صفحه ، اکثر مطالب مهم کتاب را به یاد آورم و از آنها استفاده کنم . 

امیدوارم از زمانی که برای مطالعه این مقاله گذاشته اید ، لذت برده باشید ؛ به امید فرداهایی نو .

محمد صابری کتاب بخوانیم

 

 

 

یک دیدگاه برای “لطفا کتاب نخوانید !!!”

  1. مقاله خیلی خوب و کاربردی بود و به آفتی اشاره کردید که بسیاری از خوانندگان کتاب به آن مبتلا هستند
    ممنونم از مقاله خوب‌تون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *